Bakan Fidan, Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Konakoviç’le ortak basın toplantısında konuştu: (2)

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, başta Gazze-Türk Filistin Hastanesi’ndeki hastalar olmak üzere, Gazze’deki yaralıların tedavisine yönelik yoğun temas yürüttüklerini belirterek, “Gazze’den çıkışlarını sağladığımız 27 hasta ve 12 refakatçi, Ankara’ya getirilmiş durumdadır.” dedi.

Fidan, Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Elmedin Konakoviç ile Dışişleri Bakanlığındaki görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

Türkiye’nin Bosna Hersek’le ilişkilerinin giderek geliştiğini söyleyen Fidan, mevkidaşıyla iki ülke ilişkilerinin tüm boyutlarını ele aldıkları görüşme yaptıklarını belirtti.

Fidan, iki ülke arasındaki işbirliğini her alanda derinleştirmek istediklerini yeniden teyit ettiklerini, müzakereleri süren anlaşmaları bir an önce sonuçlandırma hususunda kararlı olduklarını vurguladı.

Bakan Fidan, “Ticaret hacmimiz 1 milyar dolar seviyesine ulaşmış durumda. Tabii ki bunu yeterli görmemekteyiz. Bu rakamı gerçek potansiyelimizi yansıtacak şekilde yükseltmemiz gerekmekte.” diye konuştu.

Görüşmede iş çevreleri arasındaki bağları güçlendirmek ve karşılıklı yatırımları artırmak için neler yapabileceklerini konuştuklarını kaydeden Fidan, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile mücadelede Bosna Hersek’ten daha güçlü işbirliği ve somut adımlar beklediklerini hatırlattıklarını dile getirdi.

Fidan, mevkidaşının bu konuda “çok sıcak ve verimli” bir cevap verdiğini söyledi.

“Bosna Hersek, Balkanlar’da kilit bir ülkedir”

“Bosna Hersek, Balkanlar’da kilit bir ülkedir. Bosna Hersek’in huzur ve istikrarı tüm bölge ülkeleri açısından önemlidir.” ifadesini kullanan Fidan, Türkiye’nin, Bosna Hersek’te barışın korunmasından sorumlu uluslararası askeri misyonda en fazla asker görevlendiren ülkelerden olduğunu dile getirdi.

Fidan, savunma alanında Türkiye’nin sağladığı katkıların gelecek dönemde de devam edeceğini söyledi.

Türkiye’nin Bosna Hersek’teki meselelere “tüm kesimleri kucaklayan tarafsız bakış açısıyla samimi ve yapıcı bir tutumla” yaklaştığını anlatan Fidan, Bosna Hersek’in toprak bütünlüğüne, birliğine ve egemenliğine desteğini yineledi.

Fidan, mevkidaşıyla görüşmesinde ayrılıkçı söylem ve faaliyetlerin hiçbir tarafın çıkarına olmadığına, bundan en çok Bosna Hersek vatandaşlarının zarar gördüğüne dikkat çektiğini belirtti.

Bakan Fidan, “Ülke içi meseleler, dış müdahaleler olmaksızın yerel siyasetçiler tarafından müzakere ve diyalog yoluyla çözülmesi gerekmekte. Bosna Hersek’in huzuru, istikrarı ve kalkınması için verdiğimiz kararlı desteği bundan sonra da artırarak sürdüreceğiz.” şeklinde konuştu.

“Gazze’nin topyekun hedef alınması karşısında sessiz kalamayız”

İsrail ordusunun Gazze Şeridi’ndeki saldırılarına değinen Fidan, “Direnişi yok etme adına Gazze’nin topyekun hedef alınması, hastanelerin, okulların, camilerin bombalanması karşısında sessiz kalamayız.” ifadesini kullandı.

Fidan, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ve Arap Ligi’nin olağanüstü zirvesinde verilen mesajların son derece net olduğunu belirterek, “İsrail saldırılarının hemen durdurulması, iki devletli çözümün bir an önce hayata geçirilmesi gerekiyor. Orada alınan kararların takipçisi olma, kalıcı barış için hep birlikte çalışma konusunda son derece kararlıyız.” dedi.

Bakan Fidan, dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın ev sahipliğinde Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Ofisi’nde düzenlenen “Filistin İçin Tek Yürek” temalı zirvede yapılan barış çağrısının “küresel vicdanın sesi” olduğunu vurguladı.

“Gazze’den çıkışlarını sağladığımız 27 hasta ve 12 refakatçi Ankara’ya getirildi”

Gazze’ye insani yardım sevkiyatının tüm hızıyla sürdüğünü belirten Fidan, Dışişleri Bakanlığının ilgili tüm kurumlarla eş güdümün sağlanması, yardımların yerlerine ulaşması için azami gayret gösterdiğini söyledi.

Fidan, şöyle devam etti:

“Gazze-Türk Filistin Hastanesi’ndeki hastalar başta olmak üzere, yaralıların tedavisine yönelik yoğun temaslarımız var. Gazze’den çıkışlarını sağladığımız 27 hasta ve 12 refakatçi, Ankara’ya getirilmiş durumdadır. Gazze’de bir sahra hastanesinin faaliyete geçmesine yönelik çalışmalarımız da devam etmekte. Türkiye olarak bizler, Gazzeli kardeşlerimize el uzatmaya, mazlumların sesi olmaya, haklı davalarında Filistinli kardeşlerimizin yanında yer almaya devam edeceğiz.”

Kalıcı barışın yolunun “iki devletli çözümü uygulamaktan” geçtiğini vurgulayan Fidan, Gazze’de bir an önce tam ateşkes sağlanması çağrısını yineledi.

(Bitti)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x