Japon Deprem Uzmanı Yoshinori Moriwaki İstanbul Depreminin Büyüklüğünü Açıkladı!

Japon Deprem Uzmanı Yoshinori Moriwaki, CNN Türk’ün bugünkü konuğu oldu. Depremler hakkında sıkça açıklamalarda bulunan Yüksek İnşaat Mühendisi Yoshinori Moriwaki, İstanbul depreminin büyüklüğünü ve yüksek riskli alanlarını söyledi.

Kaynak: https://www.cnnturk.com/video/turkiye…

6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin bilançosu çok ağır oldu.

50 binden fazla vatandaşımızın hayatını kaybettiği felaketten sonra yaşanan artçılar da devam ediyor. Ülke gündeminden düşmeyen depremler hakkında yeni önlemlerin alınıp alınmadığı ise merak ediliyor.

Pek çok ilde depremler meydana gelirken, İstanbul başta olmak üzere Marmara bölgesi için tehlike çanlarının çaldığı dile getiriliyor.

Yıllardır konuşulan ve Kahramanmaraş depremlerinin ardından daha sık masaya yatırılan İstanbul depremi hakkında sürekli yeni açıklamalar yapılıyor.

Vatandaşlara sürekli tedbirli olma çağrısı yapan isimlerden biri de apon deprem uzmanı Yüksek İnşaat Mühendisi Yoshinori Moriwaki.

İstanbul depremine ilişkin uyarılarda bulunan Moriwaki CNN Türk’e konuştu. Deprem uzmanı, beklenen depremin büyüklüğü hakkında ”7.6, 7.9’a kadar gidebilir diye ben söylüyorum. Deprem geliyor.” ifadelerini kullandı.

İstanbul depreminin zamanı için ”1 sene sonra, 1 ay sonra hatta 1 hafta sonra da olabilir.” açıklamasında bulunan Moriwaki , riskin en yüksek olduğu bölgeleri de sıraladı.

İstanbul’da riskin yüksek olduğu alanları ”Atatürk Havalimanı, Zeytinburnu, Küçükçekmece, Avcılar, Büyükçekmece ve Fatih tarafında da yumuşak zeminler var. Anadolu Yakası’nda da Tuzla, Pendik, deniz kenarı tarafları’ olarak belirtti.

Saydığı ilçelerin neden risk altında olduğunu da açıklayan Japon deprem uzmanı yumuşak zemin konusuna parmak bastı.

Moriwaki, ’99 depreminde de bunu gördük. buralarda sallantı çok oldu. Zemin yumuşak ise sıkıntı. Hatay kötü, neden? Zemin yumuşak olduğu için. Bu binalar yapışık ve hepsi 2000’den önce yapıldı. Bu binalarda çok hasar olacak’ dedi.

Kentsel dönüşüm çalışmalarının hızla devam ettiği İstanbul’da “tabut bina” sayısının fazlalığı da dikkat çekiyor.

Moriwaki, “Kentsel dönüşümü acilen yapmak lazım. Cumhurbaşkanı yardımcısı da Çevre Bakanı da söyledi bunu, acilen yapmak lazım” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x