Husiler Kızıldeniz’de Amerikan savaş gemilerini vurdu

Yemen’deki Husiler, Kızıldeniz ve Aden Körfezi’ndeki Amerikan savaş gemilerini 37 insansız hava aracı ile hedef aldıklarını açıkladı.

ABD ordusu ise bugün yaptığı açıklamada, ABD ve müttefik kuvvetlerinin İran destekli Yemenli isyancılar tarafından Kızıldeniz ve Aden Körfezine ateşlenen 15 adet tek yönlü saldırı dronunu düşürdüğünü bildirdi.

ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM) “büyük ölçekli” saldırının “bölgedeki ticari gemilere, ABD Donanmasına ve koalisyon gemilerine yakın bir tehdit oluşturduğunu” ve ABD ve müttefik savaş gemileri ve uçakları tarafından düşürüldüğünü kaydetti.

ABD ordusu dün yaptığı açıklamada ise Yemen’de İran destekli Husilerin kontrolündeki bölgelerde, kamyona monte edilmiş iki gemisavar füzeye karşı bir “meşru müdafaa saldırısı” gerçekleştirdiğini duyurdu.

CENTCOM’dan yapılan açıklamada, “Sanaa saatiyle yaklaşık 15:55’te Husi teröristler Yemen’den Aden Körfezi’ne, Singapur bandıralı, sahibi ve işletmecisi olduğu M/V Propel Fortune adlı gemiye iki adet gemisavar balistik füze ateşledi” denildi.

Saldırıda herhangi bir yaralanma ya da hasar rapor edilmediği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x