Siirt’te üretilen fıstık kolonyası Avrupa ve Orta Doğu’ya ihraç ediliyor

Siirt fıstığının kolonyası Avrupa’ya koku salıyor

Siirt’ten Avrupa ve Ortadoğu’ya fıstık kolonyası ihracatı

SİİRT – Siirt’te fıstıktan üretilen kolonya, Avrupa ve Ortadoğu ülkelerine ihraç edilerek koku salıyor.

Siirt fıstığı; tadı ve kalitesiyle piyasada adından söz ettirirken, üretilen kolonyaları başta Avrupa olmak üzere Ortadoğu ülkelerine ihraç edilerek koku salıyor. Üretici, fıstık kolonyası yanı sıra, “Zivzik narı” ve “Pervari balı” gibi bilinen birçok üründen kolonya yapmayı hedefliyor.

Üretici Burak Şendur, ürün çeşitliliğini geliştirmeye devam edeceklerini belirterek, işletmenin kurulduğu günden bu yana farklı kokular üretmeye çalıştığını ve ürün çeşitliliği ile kaliteyle bunu sağladığını söyledi.

45 yıldır bu işi yapmakta olduklarını ifade eden Şendur, “Fıstık kolonyasını, fıstık yaprağından ürettik. Şu an çevre illerde çok talep ediliyor. İstanbul, Ankara, Batman, Diyarbakır ve birçok ile hediyelik olarak kolonya gönderiyoruz. Ayrıca İngiltere, Almanya, Rusya, Ukrayna Gürcistan ve Irak’a kolonya gönderimi yapıyoruz. İhracatımız da bulunmaktadır” dedi.

Kaynatma ve damıtma sistemi ile fıstık yaprağının yağını çıkardıklarını aktaran Şendur, “Ayrıca içine birkaç değişik aromada katıyoruz. Önümüzdeki zamanlarda Siirt’in yöresel ürünleri olan nar kolonyası ve bal kolonyasını çıkaracağız” ifadelerinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x