‘Vatan bir bütündür…’

“Vatanımızı düşmandan kurtaran tüm atalarımızın anısına”

Milli Mücadele yıllarında Mustafa Kemal Paşa’nın emriyle yoksul, yorgun düşmüş halkın umudunu, moralini yükseltmek amacıyla Fenerbahçe futbol takımının işgal kuvvetleriyle maç yapmasını, General Harington Kupası’nı kazanmasını anlatan tarihi dram “Zaferin Rengi”, futbolun sadece futbol, spor olmadığını insanları birleştiren, tek vücut haline getiren bir direniş, başkaldırı olduğunu kanıtlıyor.

Göz Atın

500 Yıllık Gizemli Türk Cemiyeti! Belgeleri ilk kez açıklanıyor…

Gaziantep’e Gazilik unvanı ne zaman verildi? Gaziantep’e Gazilik unvanı neden verildi?

HALKA UMUT VERMEK

Yönetmen Abdullah Oğuz İstanbul’daki direnişi anlatırken tekkelerin, Ermeni ve Rum kökenli yurttaşlarımızın yardımlarını da vurgular. İşgal yıllarına kapsamlı bir boyuttan yaklaşan Oğuz, direniş atmosferini sadece takımın üstünden değil çok sayıda olayı iç içe geçirerek yansıtır. Filmde ayrıca kulübün kurucusu, efsane kaptanı Galip Bey ile Peyker hemşirenin, futbolcu Adnan ile Eleni’nin güçlü aşk öyküleri de yer alıyor. Sultanahmet Meydanı’nda halka hitap eden Halide Edip Adıvar sahnesi etkileyici.

BAŞARILI BİR DÖNEM FİLMİ

Senaryo yazımına ve kurguya da katılan, günümüze göndermeler yapan Abdullah Oğuz’un yönetimi, teknik-yaratıcı ekibinin sinematografi, görüntü çalışması, yapım tasarımları, mekânlar, kostümler çok başarılı. Filmin arasına serpiştirilen belgesel görüntülerde. Tüm oyuncular Kubilay Aka, Gülper Özdemir, Timuçin Esen, Nejat İşler, Yiğit Özşener, Birce Akalay, Yılmaz Bayraktar ve Gonca Vuslateri başarılı performanslar sunarlar. Sadece Fenerbahçelilerin değil, yediden yetmişe herkesin görmesi gereken bir dönem filmi Zaferin Rengi.

Türkiye Cumhuriyeti’ne, Mustafa Kemal Atatürk’e, demokrasiye sahip çıkamazsak geleceğimizi de riske atmış oluruz. Belgesel nitelikteki final jeneriğini sonuna dek izleyin lütfen…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x