Büyük yatırımcılardan TL’ye fon akışı başladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yetkilileri, ABD’li büyük ölçekli kurumsal yatırımcılardan TL’ye fon akışı olduğunu açıkladı.

Reuters’ın TCMB yetkililerine dayandırarak verdiği habere göre, ABD’nin batı yakasında yerleşik büyük ölçekli kurumsal yatırımcılardan TL’ye fon akışı gözlemleniyor.

Yetkili, “Yabancı fonlarla devam eden görüşmeler girişlerin süreceğine işaret ediyor.” dedi.

ABD’li yatırım bankası JPMorgan, gelişmekte olan piyasalara ilişkin 2024 için ana beklentilerinden birinin TL’de değer artışı olduğunu belirtti.

‘TL AĞIRLIĞINI ARTIR’ TAVSİYESİ

JPMorgan tarafından dün yayımlanan raporda Polonya, Güney Afrika ve İsrail’in yanısıra Türkiye’ye de dikkat çekilerek “(2024 yılının) ilk yatırım teması toparlanma” denildi.

Açıklamada TL’nin dolar karşısında değer kazanacağı işlem türlerine atıfta bulunularak, “TL için var olan ağırlığı artır tavsiyemize 6 ay vadeli USDTRY forward’lerini ekliyoruz” denildi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Cezayir ziyareti sonrası dönüş yolunda gazetecilere yaptığı açıklamada “Türk Lirası’nın reel olarak değer kaybettiği süreç sona gelmiştir. Özetle Türk Lirası’nın reel olarak değer kazanma ihtimali yüksektir.” demişti.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x